sposoby na trądzikPrzyczyny trądziku
Trądzik (zwyczajny, młodzieńczy, grudkowo-krostkowy) to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim osoby w okresie dojrzewania, ale również coraz częściej obserwowana jest u osób dorosłych.

W okresie pokwitania główną przyczyną trądziku są zaburzenia poziomu hormonów przede wszystkim androgenów gonad i nadnerczy. Stymulują one nadmiernie gruczoły łojowe w skórze, które produkują dużą ilość łoju (sebum). Na niekorzyść zmienia się również skład produkowanego łoju m.in. spada w nim ilość kwasu tłuszczowego linolowego a to z kolei powoduje nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych wyprowadzających łój na zewnątrz. Taki stan sprzyja czopowaniu się ujść kanału mieszków włosowych i tworzeniu zaskórników.

Wnętrze zaskórnika staje się idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. Rozwijające się bakterie trawią składniki łoju i stymulują powstawanie stanu zapalnego oraz pojawienie się typowych wykwitów skórnych: grudek, krostek, cyst i ropni.

U osób dorosłych sam proces powstawania trądzikowych zmian skórnych jest bardzo podobny, jak u nastolatków i wiąże się przede wszystkim z nadprodukcją łoju, czopowaniem kanałów mieszków włosowych i inwazją bakterii Propionibacterium acnes. Znacznie mniej natomiast wiadomo o pośrednich przyczynach doprowadzających do rozwoju tego procesu.

Istnieje wiele rodzajów bardziej lub mniej skutecznych terapii zmian trądzikowych. Większość z nich opiera sie na eliminacji bakterii Propionibacterium acnes. W tym celu najczęściej stosuję się antybiotyki, nadtlenek benzoilu czy związki siarki w postaci płynów, żeli lub kremów aplikowanych bezpośrednio na skórę.

Jedną z najskuteczniejszych nowo odkrytych metod leczenia trądziku zyskującą uznanie dermatologów jest wysokoenergetyczne niebieskie światło LED 415 nm.

Jak działa niebieskie światło LED 415 nm na trądzik ? -->
sposób na trądzik